Při zakládání společnosti musíte dle zákona určit jednu adresu, kde bude vaše sídlo. Zde pro vás máme přehled, poskytující rady, jak vybrat sídlo společnosti. Kde je nejlepší sídlo umístit? Doma, pronájem kanceláře, nebo raději virtuální sídlo? Jaké rizika s sebou nese nahlášení na adrese trvalého bydliště? Jak je možné ušetřit za pronájem případně kanceláře? Nejen na tyto otázky získáte odpovědi právě v tomto článku. Čtěte dál!

Jak vybrat sídlo společnosti – přichází vůbec v úvahu varianta sídla na adrese bydliště, nebo je to nezákonné?

Ano, lze a není to nezákonné při splnění stanovených podmínek. Nejčastěji takto řeší problém s umístěním sídla začínající podnikatelé, kteří kancelářské prostory ke svému podnikání příliš nepotřebují.

Ne vždy je tato volba nejvýhodnější, existují i jiné varianty.

Než se rozhodnete, projděte si následující faktory týkající se sídla na adrese bydliště.

Pozor na zákonné náležitosti

Jedny z náležitostí, které musíte ze zákona splnit, je přebírání poštovních zásilek a styk s veřejností i orgány veřejné správy. Zamyslete se nad tím, jakým způsobem by to mohlo narušit chod celé vaší domácnosti. Příklady toho, co může narušit vaši rodinnou pohodu, jsou:

· Pošťačka nosící firemní poštu

· Nedočkaví klienti, kteří vás chtějí na dané adrese osobně kontaktovat

· Kontroly veřejných orgánů, jako jsou finanční úřad nebo živnostenský úřadu

Další problém nastává, když na adrese nebydlíte sami a tyto návštěvy budou rušit i vaše sousedy.

Významné riziko sídla společnosti na adrese trvalého bydliště se skrývá v podobě exekuce

Představte si situaci, kdy se vám, bohužel, podnikání nevydaří a dostanete se do dluhové pasti, a proto prodáváte firemní majetek. Ale co když vám to nebude stačit na všechny závazky?

V takovém případě vás možná navštíví exekutor. Jelikož exekutor nemá povinnost zjišťovat, komu daný majetek patří (stačí, že je na dané adrese), je pravděpodobné, že bude zabavován nejen zbývající firemní ale i váš soukromý majetek.

Následné prokazovaní, že se jednalo o váš osobní majetek, nebo dokonce majetek úplně jiného člena domácnosti, je velmi obtížné. Sami si zodpovězte na otázku, jakou část vaší domácnosti jste schopni prokázat nějakým dokladem, např. účtenkou?

Pokud jste se rozhodli pro sídlo doma, zkuste se inspirovat tímto článkem, kde jsou ukázány nejlepší české kanceláře z roku 2015.

Pokud jste v tuto chvíli zavrhli možnost mít kancelář doma, ptáte se, jaké jsou další možnosti?

· Klasický pronájem kanceláře

Jako první alternativou kanceláře ve vašem bytě vám ukážeme pronájem kanceláře. Již na první pohled musí každému dojít veliká nevýhoda oproti kanceláři domácí – vysoký nájem.

Kvůli platby drahého nájmu se vám tato možnost může značně prodražit a je tak nevýhodná, zvláště tehdy, máte-li nedostatek kapitálu nebo nízký příjem v počátcích svého podnikání.

Kvůli předpokladu nízkého kapitálu samozřejmě odpadá i možnost koupi nemovitosti – čímž se zavrhuje další způsob vyhnutí se nájmu.

Ještě tu ale je poslední alternativa, ke které nepotřebujete ani vysoké finanční zdroje a ani nebudete mít kancelář u sebe doma.

· Virtuální sídlo (popř. ještě v kombinaci se službami virtuální kanceláře)

Velikou výhodou těchto služeb je, že sdílené prostory vás vyjdou jen na zlomek ceny pronájmu. Zpravidla to bude jen několik stovek měsíčně. Za tuto cenu získáte reprezentativní sídlo na dobré adrese.

Nespornou výhodou je také, že si můžete vybrat z řady doplňkových služeb, jako jsou přebírání a přeposílání pošty, SMS upozornění, nebo dokonce krátkodobý pronájem zasedací místnosti či kanceláře.

Více o koncentraci firem ve vybraných krajích ČR nejen vlivem využívání virtuálních sídel si můžete přečíst zde.

Využijte poznatků objevených v tomto článku a výběr sídla své společnosti jistě hravě zvládnete. Nehledě na to, pro kterou variantu jste se rozhodli, ať už se jedná o sídlo doma, virtuální kancelář nebo pronájem, vám přejeme, abyste si vybrali správně.

Pokud vás zajímá něco podrobněji nebo vám něco nebylo jasné, klidně se nás ptejte v komentářích.