Jak vybrat indukční varnou desku tak, abyste s ní byli opravdu spokojeni? Jak se vyznat v nabídce funkcí, abyste zvolili ty potřebné? Nachystali jsme pro vás přehled parametrů, tipy a vychytávky, které vám výběr zjednoduší.

Jak vybrat indukční varnou desku podle nejdůležitějších parametrů

Zásadní otázka, kterou si musíte vždy položit, je, jak velká rodina jste a kolik pokrmů (a v jak velkých hrncích) průměrně uvaříte. Z odpovědi plynou dvě nejdůležitější kritéria pro výběr: velikost a příkon.

Velikost

· Obecně máte možnost volit mezi 1 až 5 plotýnkami

· Některé spotřebiče mají možnost využít dvou plotýnek najednou a vytvořit varnou plochu pro pekáč. Jiné nemají pevně ohraničené plotýnky a umožňují tak vařit po celé ploše varné desky.

Příkon a napájení

· Důležité! Vybírejte mezi přístroji podle typu napájení. Pokud nemáte třífázovou zásuvku, vybírejte mezi spotřebiči na 240V.

· Ať tří- nebo dvoufázové, výkon je po velikosti druhý nejdůležitější faktor pro správný výběr. Spotřebiče s výkonem pod 7000W jsou sice levnější, zato ale pomalejší. To znamená nejen delší čas potřebný na uvaření, ale logicky i vyšší spotřebu energie.

· Tip pro vás: Zvláště u větších varných desek má vyšší výkon smysl, pokud chcete využívat všechny plotýnky najednou. Slabší přístroje nemusí stačit!

Jak vybrat podle ostatních parametrů

Položte si další otázku: Které z bezpečnostních prvků mají pro mne smysl a které funkce desky skutečně potřebuji?

Základní bezpečnostní prvky

Ochrana proti vznícení oleje Udržuje teplotu desky pod 300°C, jinak může dojít ke vznícení oleje a následnému požáru
Ochrana proti přepětí a podpětí Zabraní poškození přístroje
Automatická ochrana proti přetečení Vypne varnou zónu, pokud se tekutina dostane z nádoby, aby se zabránilo popálení nebo poškození přístroje
Automatické bezpečnostní vypnutí desky Vypne zahřívání desky, když sejmete nádobu

Další bezpečnostní prvky

Dětská pojistka = uzamčení ovládacího panelu
Ukazatel zbytkového tepla
Detekce nádobí Pokud nepoložíte hrnec na plotnu, deska se sama vypne
Rozpoznání velikosti nádobí – pojistka proti náhodnému spuštění Deska se spustí pouze při kontaktu s kovovým předmětem o průměru větším než 10cm.
Rozpoznání prázdného hrnce Automaticky se sníží výkon. Nedojde tak k poškození nádobí

Volitelné funkce přístroje

Časovač Dává možnost nastavit dobu vaření.
Stop and go Umožní zastavit vaření, pokud potřebujete na chvíli odejít.
Booster Můžete podstatně zesílit výkon, pokud chcete docílit rychlého varu.
Časovač ECO Přístroj využívá zbytkové teplo během posledních minut vaření. Šetříte tak energii. Myslete na to při současných rostoucích cenách elektřiny.

Tip pro vás: Indukce vyžaduje speciální nádobí. Trik s magnetem je už všeobecně známý. Poznáte ale, co značí symboly na výrobcích?

Tip: Nevhodné hrnce nemusíte vyhazovat. Problém můžete vyřešit speciální redukční podložkou.

Design přístroje

Další z parametrů, které byste mohli vzít do úvahy při rozhodování, je provedení desky a ovládacích prvků.

· Zvolte variantu s rámem/bez rámu. Spotřebič bez rámů se lépe čistí, rám zase může zabránit vytečení kapalin na linku kolem. Estetické hledisko už závisí na vašem vkusu.

· Vyberte ovládání. K dispozici bývá klasické dotykové, některé varianty umožňují plynule regulovat třeba výkon. Řada varných desek je vybavena displejem.

Cena přístroje

Rozhodnutí o ceně nechte až nakonec. Pečlivě zvažte své potřeby, hlavně to, jak často varnou desku používáte. Pokud jste jen sváteční kuchař, není třeba investovat tolik. Pokud ale nad plotnou strávíte více času, neoplatí se šetřit. Finanční rozdíl mezi kvalitní a průměrnou spotřebičem nemusí být tak velký, aby nestálo za to si trochu připlatit. Váš čas, spokojenost i bezpečí jsou koneckonců ty nejdůležitější faktory při výběru jakéhokoli přístroje.

Jaké funkce jsou opravdu přínosné pro vás? Máte nápad, co byste na vaření indukcí ještě zlepšili? Podělte se o své zkušenosti a nápady.