Máte doma archivní víno? Nemusí je sbírat pouze znalci, jde o tekutý poklad, který mohou mít doma i ti, kteří se v oblasti vinařství příliš nevyznají, ale ke sklence dobrého moku mají vztah a rádi by něco výjimečného. Ať už pro sebe nebo budou chtít darovat víno někomu, na kom jim záleží. Napadlo vás například darovat někomu k narozeninám lahvinku, kam se stáčelo víno v roce narození oslavence?

Skvělé archivní víno – 1972

Víno je komoditou, jejíž hodnota stále stoupá, proto jde o hodnotný dárek i skvělou investici. Nevadí, že se nevyznáte přímo v archivních skvostech, nechte si poradit od profesionála. Ti se vyznají ve vinicích, druzích vína, historii, způsobu produkce. To je podstatné, protože archivní vína zrcadlí právě charakter místa, kde rostly hrozny a kde byly stáčeny. Například archivní víno 1972 je skvělé. Sice byla dlouhá zima a nízké teploty během letních měsíců, které vínům moc nepřály, o to větší však mají hodnotu vína, která se povedla. Jmenujme především francouzská vína z Bordeaux a Burgundska či vína vypěstovaná kolem údolí řeky Rhony.

Excelentní archivní víno 1973 – Wineme

A co další ročník? Archivní víno 1973 se v podstatě potýkal se stejnými obtížemi. Sice začátek tohoto roku vzbudil ve vinařích naděje, ovšem opět hojně pršelo. Oblastí Bordeaux a Burgundska opět nezklamaly i Sauternes má dobrou produkci. Ptáte se, co je vůbec archivní víno? Nápoj s dobrým potenciálem zrání a vyšším obsahem cukru, kyselin, alkoholu a cukru. Zrání kvalitního vína probíhá v sudech, poté v lahvích. Do prodeje jdou lahve až tři roky po sklizni, někdy i déle. S přibývajícími lety pak archivní vína získávají na chuti i vůni, proto jsou tak vzácná. Je zapotřebí se jim skutečně věnovat. Aby bylo zrání optimální, skladují se láhve v horizontální poloze ve tmě, optimální relativní vlhkosti a při stálé teplotě kolem 10 °C. To platí nejen u produkce vinice, ale i následný majitel by si měl lahev hýčkat. Pokud hledáte kvalitní víno, podívejte se na e-shop Wineme, kde si můžete koupit něco pro sebe i nápaditý dárek pro někoho jiného.