Kratom je po staletí součástí tradiční medicíny, protože navozuje pocit klidu i optimismu, napomáhá také při bolestech. Sice některé země jako Austrálie a Malajsie kratom zakázaly, ovšem v České republice zákaz tohoto produktu uzákoněný není, a proto ho legálně zakoupíte třeba i přes internet.

Botanické a historické pozadí

Kratom (mitragyna speciosa) pochází z jihovýchodní Asie a jedná se o stálezelenou rostlinu, která je příbuzná kávovníku, ovšem s tím rozdílem, že listy neobsahují kofein. Stromy dorůstají výšky až 80 metrů a mají velké květy i listy. Vyskytují se zejména na Filipínách, Malajsii a Thajsku.

První doložený případ užití kratomu západními badateli pochází z počátku 18. století. Kmeny v jihovýchodní Asii používaly kratom po staletí jako součástí tradiční bylinné léčby. Domorodci žvýkali listy nebo je sušili a drtili na prášek, z něhož si potom vařili čaj. Vzhledem k přirozeně hořké chuti si ho domorodci často míchali s jinými látkami či sladidlem.

Pro koho je kratom vhodný?

V první řadě byste měli vědět, jaké má kratom účinky. Indonéští farmáři a jiní manuálně pracující lidé používali kratom k tomu, aby se zbavili každodenního stresu. I v současné době má kratom podobný účel. Podle uživatelů kratom podporuje klid a pohodu či udržení uvolněného stavu mysli.

Jaké druhy kratomu existují?

Kratom se rozděluje na tři hlavní skupiny, které jsou odlišné barvami. Jedná se o kratom červený, bílý a zelený, přičemž každý má trochu jiné složení alkaloidů. Červený kratom se používá na podporu klidu a pohody, kdežto bílý kratom napomáhá k lepší bdělosti a podpoře kognitivních funkcí. Zelený kratom má podobné účinky jako bílá varianta, ovšem ještě k tomu zlepšuje optimismus a udržuje dobrou náladu.

Kde koupit kratom?

Stačí zadat do vyhledávače spojení jako „kratom prodej“ a nabídne se vám hned několik různých možností. Velice oblíbený je internetový obchod KratomWorld.cz, který existuje už více než rok a má tisíce spokojených zákazníků. Zaměřuje se na kvalitu, a proto prodává produkty přímo ze srdce Indonésie.