Orgány postižené chlamydiemi

Dle druhu chlamydií rozlišujeme i charakteristické místo infekce. Může dojít k zasažení močopohlavních orgánů, plic, kloubů, ale také i srdce a mozku.

Druhy chlamydií

Chlamydie trachomatis

Chlamydie trachomatis je bakterie přenosná jak nechráněným pohlavním stykem, tak dotykem nebo přes kontaminované předměty. K nákaze je však zapotřebí vlhké prostředí, které umožní chlamydii trachomatis infikovat hostitele.

Příznaky chlamydiózy (trachomatis)

Jako příznaky chlamydiózy jsou uváděny bolesti v podbřišku při pohlavním styku a následné krvácení nebo výtok. Může dojít k podráždění, nepříjemnému svědění a vzniku puchýřů v oblasti genitálií (především na vnějších). Pokud dojde ke kontaktu s oční spojivkou, může bakterie chlamydie trachomatis způsobit i její zánět.

Chlamydie pneumoniae – plicní chlamydie

Chlamydie pneumoniae označována také jako plicní chlamydie je nejčastěji původcem zánětu horních i dolních cest dýchacích jako je bronchitida nebo zánět plic končící až astmatem – chlamydiální infekce HCD.

Příznaky chlamydiózy (plicní, pneumoniae)

Obvyklými příznaky bývá škrábání v krku, dráždivý kašel, pocení, bolesti hlavy, zvýšená únava, opakující se záněty dutin, chronický únavový syndrom nebo časté angíny.

Chlamydie psittaci (ptačí nemoc)

Chlamydióza ptáků způsobená bakterií chlamydie psittaci byla v historii nesprávně pojmenována jako psitakóza nebo ornitóza, i když jde o nákazu stejným druhem chlamydie jako je tomu u člověka. Vžité názvy se proto dnes raději nahrazují obecným názvem chlamydióza.

Příznaky chlamydiózy (psittaci)

I když jde prvotně o nemoc ptačí, do lidského organismu se může snadno dostat díky kontaktu s nakaženým zvířetem a vdechnutím spór bakterie z peří nebo trusu. Rozpoznání nemoci je obtížné, jelikož má nespecifické příznaky obyčejné chřipky, jako je únava, horečka, bolest kloubů nebo v krku.

Léčení chlamydie

Inkubační doba chlamydiózy je asi 10 dní a léčí se jako bakteriální nemoc klasicky antibiotiky.