Chcete darovat vajíčka, ale máte otázky?
O asistovanou reprodukci je v České republice rok od roku větší zájem. Přibývá specializovaných pracovišť, kde lze zákrok podstoupit a veřejnost se již na umělé oplodnění nedívá jako na něco zvláštního. Podívejte se však z druhé strany – z pozice dárkyně. Pokud vás napadlo, že darujete méně šťastným ženám svá vajíčka, ale nemáte o darování žádné bližší povědomí, začtěte se do následujících řádků. Prozradíme vám ty nejdůležitější informace, které byste rozhodně měla vědět.
Kdo je vhodnou dárkyní pro darování vajíček?
Asistovaná reprodukce se často neobejde bez pohlavních buněk dárců. Dárcovství vajíček podstupují zdravé ženy ve věkovém rozmezí 18 až 33 let. Vhodnými kandidátkami jsou ženy s alespoň jedním dítětem. Není to však podmínkou.
Je darování vajíček anonymní?
Stejně jako darování spermií, také darování vajíček je naprosto anonymní a dobrovolné. Platná legislativa zachovává anonymitu i po dosažení plnoletosti dítěte. Dárkyně neví, komu vajíčko daruje a její totožnost není prozrazena ani dárkyni.
Jaká vyšetření musíte podstoupit?
Stát se dárkyní vajíček není složité, ale přesto vás čeká kolečko několika vyšetření. Po základním pohovoru následuje prohlídka u gynekologa a genetické vyšetření. Cílem je zjistit, zda je dárkyně geneticky v pořádku a není přenašečkou infekčních nemocí.
Jak probíhá darování vajíčka?
Začíná se 1. den cyklu menstruace, případně následující den, pokud menstruace přijde až v odpoledních nebo večerních hodinách. Během druhého nebo třetího dne probíhá aplikace podkožních injekcí, které stimulují vaječníky k růstu folikulů. Po dostatečné stimulaci následuje šetrný odběr formou odsátí tenkou jehlou. Po dobu odběru (cca 10 minut) je dárkyně v krátkodobé narkóze.
Domů se můžete vrátit již hodinu po odběru a nic vám nebrání, abyste na druhý den nastoupila do práce. Rizika související s darováním vajíček jsou mimořádně nízká – není se čeho obávat!