Trápí vás úbytek energie? Dohání vás hektický životní styl? Už si nevíte rady s neustálou únavou a chronickými bolestmi? Svěřte se do rukou alternativní medicíny, která pomůže tam, kde si již sami neporadíte. Jedním z nejstarších systémů alternativní medicíny je indická Ajurvéda, která se poprvé objevila před více než 5 000 lety. Její kolébkou je Indie, blahodárné účinky některých rostlin ale byly známy již starým Mezopotámcům.

Ajurvéda je uznávána WHO

O tom, že nejde o jen tak ledajakou medicínu, svědčí i fakt, že Ajurvédu uznává Světová zdravotnická organizace jako platný léčebný systém. Stále však je třeba mít na paměti, že jde o alternativu a doplněk k západní medicíně a s opravdu závažnými problémy se svěřit raději do rukou lékaře. Ajurvéda však dokáže zamezit tomu, aby se chronická nemoc neustále vracela, a dodá tělu energii, kterou nutně potřebuje pro boj s nemocí. Zásadní rostlinou Ajurvédy je ašvaganda neboli Vitánie snodárná, která je nejčastěji známá jako afrodiziakum. Ne nadarmo byla od nepaměti přidávána do nápojů lásky a pěstována jako posilující bylinka.

Protichůdné vlastnosti

Zajímavostí je, že ašvaganda je užívána jak na povzbuzení organismu, tak jako zklidňující prostředek a účinné antidepresivum. Funguje totiž jako adaptogen, tedy prostředek, který harmonizuje tělesné funkce a navozuje tělesným orgánům optimální kondici. Ašvagandu tak můžete použít nejen na povzbuzení ubývajících tělesných sil ve středním věku, ale také na podpoření stresu vystaveného organismu. Tato bylinka je ideální pro ženy i muže v přechodu a pro osoby trpící syndromem vyhoření, pro který je chronický nedostatek životního elánu typický.

Podobně funguje i kotvičník

Kotvičník zemní je znám spíše jako přírodní prostředek pro povzbuzení a udržení mužské potence. Účinky kotvičníku ale pomohou nejen mužům, ale i ženám. A to především v období menopauzy. Kotvičník zemní totiž dokáže velice účinně harmonizovat ženský hormonální systém a vyvažovat jeho výkyvy. Díky tomu je účinným prostředkem pro eliminaci typických příznaků ženského přechodu, jako například návalů horka, nespavosti, nervozity a úzkosti. I ženám ale dodá chuť na milostné hrátky, nejen proto stojí za vyzkoušení.