Ať již chcete vytvořit bezpečné útočiště pro váš malý poklad anebo přestavujete nový pokoj pro školáka, pro vybavení dětského pokoje platí několik společných pravidel. Pokud je dodržíte, máte šanci na to vytvořit opravdu příjemné a útulné zázemí, do něhož se bude váš potomek rád vracet a trávit v něm čas.

Pravidlo číslo 1: Přírodní materiály

Do dětského pokoje volte výhradně vybavení z materiálů přírodního charakteru. Upřednostněte masiv před laminem, přehoz či koberec z přírodního vlákna před umělým. Rozhodně se vyhněte polyesteru, nylonu či PVC. Děti jsou na rozdíl od dospělých velmi náchylné k různým alergickým reakcím a především ty mladší rády zkoumají svět také svými ústy. V dětském pokoji byste tedy měli eliminovat také syntetické nátěry. Ve složení nátěrových barev vhodných do dětského pokoje by měl chybět formaldehyd, akryl či acetát. Volte spíše prostředky označené ekologickými certifikáty.

Pravidlo číslo 2: Kvalitní postel

Opravdu vydatný spánek je pro dětský vývoj nezbytný. Výběru dětské postele věnujte proto dostatek pozornosti. Pro malé děti je vhodná rostoucí postel, kterou lze přizpůsobovat aktuální velikosti vašeho potomka. Nutnou podmínkou dobrého spánku je matrace, ta by neměla být příliš tvrdá, ale ani příliš měkká. Velmi měkké pěnové matrace brání pohybu těla a mohou mít negativní vliv na vývin páteře. I tady platí, že by matrace měla být ideálně z přírodních materiálů, které jsou odolné a tělu nejvíce přirozené.

Pravidlo číslo 3: Nešetřete na osvětlení

Především u školáků si dejte práci s výběrem a umístěním vhodného osvětlení. To by mělo poskytovat dostatečnou intenzitu světla pro školní přípravu, ale zároveň nerušit v noci. Volte více světelných zdrojů různé intenzity a přemýšlejte nad tím, kam je nainstalujete. Tlumené teplé světlo k posteli, studené silnější k pracovnímu stolu, centrální neutrální pro osvětlení celého pokoje. Design osvětlení i dětského nábytku přizpůsobte vkusu vašich dětí. Vždyť právě s nimi byste veškeré vybavení do jejich pokoje měli konzultovat především. Právě ony budou totiž v pokoji trávit nejvíce času a je nezbytné, aby jim jeho vybavení vyhovovalo.