piggy-bank-1056615_1280

V současné době si můžete půjčit prakticky na cokoliv, ať už potřebujete automobil, rekonstrukci bytu či stavbu rodinného domu. Pokud hledáte vhodnou finanční společnost, potom byste neměli její výběr uspěchat, a proto jsme pro vás připravili seznam pěti věcí, které byste si měli při výběru půjčky ohlídat.

Jakmile se podíváte na aktuální finanční trh, protočí se vám panenky, protože existuje nespočetné množství poskytovatelů půjček, a to v bankovním i nebankovním sektoru.

1. S první nabídkou nesouhlaste

Inzeráty na rádoby výhodné půjčky na vás útočí na internetu i v reálném světě ze všech stran. Určitě byste neměli sáhnout po první nabídce, která vám přijde pod ruku, protože je potřeba si porovnat jednotlivé produkty u více poskytovatelů. Pravděpodobnost, že hned napoprvé narazíte na exkluzivní podmínky, je skutečně minimální. V takovém případě by u vás musela stát paní Štěstěna.

2. Přistupujte k půjčce tak, jako byste si vybírali mobil

Ačkoliv půjčka není mobil, při jejím výběru byste měli postupovat obdobně. Jakmile přijdete do obchodu vybrat si smartphone, pravděpodobně se budete dívat zejména na poměr cena / výkon. Ale zároveň do výběru promítnete vaše požadavky a potřeby. U půjček se budete zaměřovat například na to, zda se obrátit na bankovní či nebankovní dům. Už dávno neplatí, že nebankovní půjčky jsou nevýhodné, protože mnohdy při porovnání zjistíte, že i nebankovní půjčka ihned může vyjít levněji než jakákoliv bankovní.

Jestliže chcete rychle a jednoduše porovnat jednotlivé nabídky na finančním trhu, potom doporučujeme využít nezávislý internetový srovnávač.

3. RPSN je důležitější než úrok

Pro spoustu lidí je výše úrokové sazby hlavním ukazatelem toho, zda je půjčka výhodná či nikoliv. Za to může neinformovanost, protože někteří dokonce ani netuší, že existuje nějaká hodnota RPSN. Ideální je, aby se hodnota RPSN pohybovala mezi 10 až 20 procenty, ale určitě narazíte i na nabídky s RPSN okolo 80 procent, někdy i okolo 100 procent.

U každé půjčky je vždy uvedeno, jak vysoká je hodnota RPSN, což znamená roční procentuální sazba nákladů. Už samotný název napovídá, že to bude zahrnovat vše, co budete bance po dobu splácení platit, a to včetně úroků i například náklady na zpracování, poplatky za vedení účtu či poplatky za zaslání výpisu a podobně. Ve své podstatě by se dalo říct, že roční procentuální sazba nákladů vám prozradí, zda je půjčka tak výhodná, jak se na první pohled tváří.

4. Smlouvu si vždy důkladně přečtěte

Víte, jak se to říká, neznalost zákona neomlouvá. Podobné pravidlo platí i u úvěrových smluv, protože pokud si nepřečtete všechny řádky důkladně, vůbec vás to potom neomlouvá. Jednou jste smlouvu podepsali a svým podpisem jste stvrdili, že souhlasíte se vším, co je ve smlouvě uvedeno. Většina neférových poskytovatelů půjček ty nevýhodné podmínky napíše ve smlouvě tím nejmenším písmem.

Zaměřte se například na to, jaké penále budete platit při porušení splátkového kalendáře, jaké poplatky budete platit za předčasné splacení a podobně. Jestliže si nejste něčím jistí, určitě si pozvěte nějakého odborníka či právníka, který smlouvu s vámi projde.

Úvěrovou smlouvu podepište až v okamžiku, kdy si budete jisti, že je transparentní, výhodná a bez jakýchkoliv právních kliček. Pokud se vám náhodou nebude něco zdát, obraťte se na Českou obchodní inspekci (nebankovní půjčky) či Českou národní banku (bankovní půjčky).

5. Vybírejte spíše u ověřených poskytovatelů

V první řadě asi půjdete do banky, ale pokud vám taková půjčka mBank nebude náhodou schválena, potom se budete muset obrátit na jinou bankovní instituci, případně na nebankovní společnost. V nebankovním sektoru si dejte pozor na to, aby se jednalo o ověřenou nebankovní společnost, která bude mít přijatelnou hodnotu RPSN a pozitivní recenze od ostatních zákazníků.