Vzhledem k tomu, že nemovitosti jsou poměrně drahou záležitostí, spousta zájemců o vlastní bydlení hledá příležitosti, jak zakoupit rodinný dům, respektive byt za mnohem lepší cenu. Stačí se podívat na nabídku exekutorských úřadů, protože v dražbě jsou ceny výrazně nižší. V následujících řádcích vám prozradíme, jak celý proces probíhá.

V současné době není dražba nemovitostí nic nového, spíše naopak se dostává stále více do popředí, protože nabízené objekty mají o poznání nižší vyvolávací cenu. Dražba nemovitostí v exekuci má jeden hlavní účel, a to zpeněžení nemovitosti a uspokojení pohledávky věřitele.

Odhad jako první krok

V okamžiku, kdy je na objekt uvalena exekuce, se provádí prvotní krok, kterým je stanovení ceny. Odhad provádí soudní znalec, přičemž součástí odhadu je taktéž ohledání nemovitosti, přičemž dlužník má povinnost prohlídku umožnit.

Poté se z odhadní ceny stanovuje vyvolávací cena, která zpravidla bývá ve výši dvou třetin. Jestliže se při prvním kole dražby nemovitost neprodá, poté se cena snižuje, takže při druhém kole je už vyvolávací cena na polovině a tak dále.

Dražební vyhláška

Jakmile je stanovená cena, exekutorský úřad vydává usnesení o nařízení dražebního jednání, kterému se říká dražební vyhláška s veškerými informacemi. Dražební vyhláška informuje o času i místu konání dražby, předmětu dražby, dále pak ceně, nejnižším možném podání a dalších podmínkách.

Dražební jistota

exekuce nemovitostí se taktéž vyžaduje složení dražební jistoty, která je vymezena v dražební vyhlášce. Dražební jistota se skládá před zahájením exekuce, a potom se vydražiteli započítává na jeho nejvyšší podání. Ostatním dražitelům se potom jistota vrací zpět, takže o své peníze v žádném případě nepřijdou.

Pokud vás zajímají dražba a exekuce nemovitostí, stačí se podívat třeba do nabídky exekutorského úřadu v Ostravě. Nabídka je opravdu široká.