Spaní bok po boku vedle svého mazlíčka je pro mnohé páníčky zcela přirozenou záležitostí. Přece je nevyženou do pelíšku na zem nebo do boudy! Ale ačkoliv má spánek s mazlíčkem mnohá pozitiva, doprovází jej rizika. Odhalte je, než bude pozdě!

Mazlíček lepší než večerníček

Podle studie z amerického Phoenixu je nocování s mazlíčky ve prospěch kvality vašeho spánku, především pak psů. Navíc se touto cestou upevňuje vztah mezi majitelem a jeho čtyřnohým přítelem. Blízkost mazlíčka vám navodí klid, pocit bezpečí, zbaví vás stresu, zmírní úzkosti. Při takové atmosféře se mnohem snáz uvolníte a přejdete do spánku.

Vzít si do lůžka psa nebo kočku se dokonce doporučuje, pokud trpíte nespavostí. Kočičí vrnění dokonce může ulevovat od bolesti, díky čemuž se staly vyhledávanými zvířaty při zooterapii. Spánek o samotě jde dokonce proti přirozenosti kočky, proto vyhledávají společnost buď v podobě jiného mazlíčka v pelíšku, nebo vaši v posteli.

Do postele si nepouštíte jen svého mazlíčka

Máte sennou rýmu, astma nebo alergie? Pak zbystřete! Se psem nebo kočkou si totiž do postele zvete také parazity a roztoče, kteří obývají kožíšek vašeho miláčka. Ti mohou mít neblahý vliv na váš zdravotní stav. Jistá základna roztočů živící se šupinkami vaší kůže obývá matraci i bez přičinění zvířat. Jakmile k vám přiskočí mazlíček, přidá svou špetku do mlýna. Na vašem loži tak vzniká živná půda pro vznik dalších alergií, respiračních onemocnění, kožních problémů nebo zanesení infekce. Těm naneštěstí nepředejdete ani každodenní koupelí psa či kočky. Přehnaně častou rozsáhlou očistou navíc možná zasadíte nebezpečnou ránu imunitnímu systému svého zvířete. Vedle mikroskopických nepřátel lidského zdraví vás může navštívit také blecha nebo svrab. Kromě toho, že vás blecha pokouše, často přenáší také různá onemocnění.

Spěte kvalitně

Porovnání rizik a výhod už necháme na vás. Ostatně sami jistě víte nejlépe, co vám prospívá a co škodí. V žádném případě však neopomíjejte důležitost prostředí, v němž spíte. Ujistěte se, že nocujete na kvalitní matraci, která vyhovuje vašim potřebám a fyzickým parametrům. Pokud se totiž ráno budíte rozlámaní, velice pravděpodobně není na vině rozvalování vašeho domácího mazlíčka, nýbrž lůžko, které už dosloužilo. Přesluhování matrace vás ohrožuje rovněž plísněmi kvůli usazené vlhkosti a již zmiňovanými roztoči.

Rozhodnete-li se svého mazlíčka něžně vyprovodit ze své postele, nebojte se o jeho pohodlí. Pokud se nespokojí například s gaučem, můžete mu pořídit pohodlný pelíšek pro psy a kočky. Poskytne mu měkké útočiště pro nerušené snění a uvidíte, že si brzy navykne v něm trávit také chvíle, kdy si nepřeje být rušený dvounožci.