Miliony tun zboží dnes a denně plují na lodích, vezou se ve vlacích či nákladních automobilech nebo jsou přepravovány letecky. Aby všechno klapalo podle plánu, nejsou důležité pouze dopravní prostředky, ale rovněž i přepravky.

Proč plast?

Přepravky všech velikostí i tvarů se dříve vyráběly primárně ze dřeva, nicméně toto už dnes neplatí. V současné době se k tomuto účelu používá hlavně plast, i když třeba v zelinářství se stále ještě můžeme setkat s dřevěnými bedýnkami.

Není nutné dlouhou přemýšlet nad tím, proč má v tomto oboru plast přednost před ostatními materiály. Důvodem je samozřejmě obrovská odolnost. Bednu z plastu totiž jen tak někdo nebo něco nerozbije. Díky tomu zůstane náklad v bezpečí.

Plastu samozřejmě neublíží ani voda, což je všeobecně známá skutečnost, ovšem nepoškodí ho ani celá řada kyselin. Pochopitelně, že existují i takové, které ho dokáží zlikvidovat během chvilky. Ty se pak ovšem nepřepravují ani neskladují v plastu.

Další nespornou výhodou tohoto materiálu je rovněž snadná údržba. Vyčistit plastovou bednu není opravdu nic složitého, a to dokonce i v případě, kdy je hodně zanesená. Navíc plasty neabsorbují pachy, nejedná se totiž o porézní materiál. V takových přepravkách se tudíž může vozit pokaždé něco jiného a nikdy nehrozí načichnutí zboží.

Udržují teplotu uvnitř

Asi nikoho příliš nepřekvapí, že z plastů se standardně vyrábějí i termoboxy. Ty jsou velmi užitečné nejen v potravinářství, ale pochvalují si je také zdravotníci. Termobox je v podstatě bedna, která dokáže udržet vnitřní prostřední po delší dobu tepelně stálé.

Takto je možné bez ledničky uchovat třeba dlouho studenou limonádu, případně dokonce nanuky. Pekaři pak termoboxy používají k uchování teploty pečiva. Spousta zákazníků chce mít totiž na stole rohlíky, které budou působit, že byly před pár chvilkami vytažené z pece.