Další vlna půjček pro podnikatele zatím zůstává za očekáváním. Kolik lidí zatím o půjčky pro podnikatele požádalo a kolik jich bylo schváleno?

Koronavirus zasáhl nejen do životů běžných lidí, ale především do většiny odvětví podnikání. Pro ty nejpostiženější připravil stát půjčky pro podnikatele Covid III. Jak si zatím tento program vede?

Novinky v programu Covid III

Program Covid III v současné chvíli funguje jen díky spolupráci s celkem 20 komerčními bankami. Celé portfolio banek pak zastřešuje Českomoravská záruční a rozvojová banka, která má distribuci balíku peněz k dispozici. Tato půjčka pro podnikatele ale není vhodná pro každého. A ten, kdo bude mít na její čerpání nárok, nemusí žádat už letošní rok. Díky novele zákona byl totiž tento program prodloužen až do konce roku 2021.

Novela zákona ale rozšířila mnohem víc než jen dobu, po kterou budou úvěry poskytovány. Zvětšil se i okruh poskytovaného ručení. Od října je tak možné poskytovat nejen provozní, ale také investiční úvěry. Doba úvěrového krytí od Českomoravské záruční banky se taktéž rozšířila, a to až do konce dubna 2026.

Zájem není vysoký

Půjčka pro podnikatele s méně než 250 zaměstnanci se řídí celou řadou omezení. Ručení je totiž poskytováno jen do 90 % dluhu z poskytnutého úvěru. U firem s 250 až 500 zaměstnanci je ručení ještě nižší, a to 80 %. Podíl banky na riziku je tedy minimálně 10 procent z poskytnuté částky. U větších firem se maximální záruka zastavila na 40 milionech korun, u menších pak na 45 milionech.

I přes novinky ale zatím není o tento program příliš velký zájem. K 11. říjnu bylo schváleno pouze 2 124 žádostí v celkové hodnotě 13,2 miliard korun. Zájem o půjčky z programu banek a spořitelních družstev je o něco vyšší. Ty totiž přijaly více než 4,5 tisíce žádostí a poskytly úvěry v celkové výši 26,9 miliard korun. To odpovídá necelým pěti procentům z celkové odhadované částky, která byla na podporu podnikatelů připravena.