Na rozepsání si dám něco trošku lehčího – a sice povídání o pánských teplákových soupravách. Tedy ne že já bych byl jejich velkých fanouškem. Ale pár jich mám a vězte, že nosit jsem se je naučil právě ve Finsku, kde jsem po nějaké době pochopil důvod, proč jsou mezi tamními kluky tolik oblíbené a považované za maximálně pohodlné. 

Pánské teplákové soupravy se dostávají opět na módní výsluní

Na začátek bych rád upozornil, že pokud pročítáte nějaké pobaltské lifestylové blogy a nikdy jste v onom regionu nebyli osobně, určitě se pod vlivem nějakého percepčního zkreslení budete domnívat, že je tam plno když ne stylových, tak alespoň originálních lidí. Narazíte na gentlemany v sakách a kalhotách s nažehlenými puky, dlouhovousé hipstery a na obzvláště zajímavou kombinaci street stylu s tradičními oděvy ať už s finskými nebo laponskými prvky. 

Nesmíme rovněž zapomenout na metalové fanoušky, mezi něž se pořád minimálně jistou částí řadím i já. Ano, takoví lidé se tam po ulici skutečně pohybují, z mých zkušeností mi ale připadá, že zajímavý outfit jim slouží pouze pro podobně zajímavé příležitosti, k nimž pochopitelně patří i focení na blog – ať už svůj, nebo na některou ze stránek, na nichž jejich administrátoři dokumentují zajímavě oblečené osoby pohybující se po ulicích. Každodenní mužský život se většinou odehrává právě v teplákové soupravě, která se údajně znovu dostává na módní výsluní, jak uvádějí zde. Nosí jí nejen muži, ale také ženy, které najdou stylové teplákovky například na Nerio

Ideální oblečení nejen na cestu do sauny

Zmíněný každodenní život bych Vám rád popsal. Rozhodně není stereotypem, že Finové rádi chodí do sauny. Saunu najdete bezmála na každém kroku. Každý rodinný dům je jí vybaven, je neodmyslitelnou součástí tělocvičen, fitcenter a plaveckých bazénů, a dokonce i lidé žijící ve velkých panelových domech na sídlištích (není jich tolik jako třeba u nás, ale i tam existují), často sdílejí minimálně jednu saunu na dům či blok. A teď malá otázka na zamyšlení. Byli jste někdy v sauně?

Pokud snad někteří z Vás ne, velmi jednoduše popíši, že horká parní lázeň, po které se vrhnete do studeného bazénku, či spíše v mnohých případech do jezera či sněhu, není místem, kde byste se chtěli svlékat z obleku či košile a nedej bože toto poněkud komplikované oblečení opět natahovat. Už tušíte, co byste si nejraději oblékli na cestu do sauny? A teď uvažte, že je zvykem se saunovat minimálně několikrát do týdne. 😉 

Teplákové soupravy patří neodmyslitelně ke sportu

Dalším z důvodů, proč jsou teplákové soupravy mezi Finy tak oblíbené, je i to, že Finové jsou poměrně zanícení sportovci. Nejedná se však výlučně o zastánce zimních sportů. Pokud si Finsko představujete jako krajinu věčného sněhu a ledu, rád Vás na tomto místě vyvedu z omylu. 

Na jaře a v létě je sice méně horko než v České republice, nicméně koupat do jezera se můžete jít ve slunné dny v naprosté pohodě, stejně jako jít si zahrát fotbal na travnaté hřiště. Abych ale podal úplný obraz: není zvláštností vidět partičku kopající do míče na sněhu, nebo po ledu se klouzajícího běžce, ba i cyklistu. Finové jsou zkrátka velmi sportovně založení, Estonci a Litevci koneckonců také, i když ne tak v obrovské míře. 

Oblečení si vybírejte podle typu postavy

No a už tušíte, že Vás vedu k tomu, že nejlepším oblečením na sportovní aktivity, případně na jejich dějiště je zkrátka tepláková souprava. Většina Finů, pokud neholdují v přehnané míře alkoholu a tamním typickým klobásám z mletého masa, má poměrně sportovní vzhled a nevypadá v teplákových soupravách vůbec špatně. 

Dejte si nicméně pozor, pokud takové zábavě neholdujete a máte trošku přes váhu. V jednom humoristickém románu jsem sice četl, že pro tlusťochy se stejně nevyrábí nic jiného než teplákovky, právě z důvodu, aby byli donuceni k fyzické aktivitě, já osobně si to však nemyslím. Pokud sportovní oblečení nosíte, mělo by být jasné, k jakému účelu je primárně určeno, jak to ostatně popisují i zde. Buďte zkrátka jako Finové. Pak Vás nebude moci nikdo nařknout z toho, že si v teplákovce akorát hrajete na drsného gangstera z předměstí. 😉

Nosíte také rádi teplákové soupravy?