Vánoční koledy patří k vánočním svátkům stejně tak jako kapr a bramborový salát, stromeček a dárečky. I když po dobu adventu se na nás hrnou koledy ze všech stran a mohou nám jít někdy na nervy, ke Štědrému večeru zkrátka patří. Které máte nejraději vy?

Historie vánočních koled

Vánoční koledy se zpívají už od 13. století. V té době s úplně první koledou přišel svatý František z Assisi, tak praví legendy. Tehdejší koledy byly spíše ale náboženskými písněmi, které se zpívaly na Vánoce v kostelech. Koledy, jak je známe dnes, byly lidové písně, také s náboženskými motivy, které dávaly najevo oslavování narození Ježíše Krista. Moderní vánoční koledy jsou mnohdy mnohem uvolněnější, mají lehce zapamatovatelné melodie a opakující se sloky. Když se je tak ve škole naučíme, těžko na ně zapomeneme. Příkladem je Jak jsi krásné, neviňátko nebo Rolničky.

Kde se vzaly Rolničky?

Koleda Rolničky je jednou z nejoblíbenějších vánočních koled, a to po celém světě. Zpívá se v několika různých jazycích a oblíbená je i proto, že je veselá a nenutí jen k zamyšlení, ale je oslavná. V roce 1850 ji napsal James Lord Pierpont, světlo světa tahle koleda ale spatřila až o celých sedm let později. K další mezinárodně uznávané koledě jistě patří také Tichá noc. Ta se původně zpívala v kostele a lidé si ji velmi rychle oblíbili. Vznikla v roce 1818.

Kterou máte nejraději vy?

Dnes jsou kromě klasických vánočních koled odevšad slyšet také novodobé vánoční písně, které ale mají stejně velkou oblibu. Vánoční koledy na kytaru si letos zkuste zahrát a zazpívat i vy. Nemusíte se obávat zkusit zazpívat vánoční koledy, text a akordyjsou vesměs jednoduché a zvládne je tak přednést i úplný začátečník. Máte raději vánoční Purpuru, Půjdem spolu do Betléma nebo moderní vánoční písně jako Sliby se mají plnit o Vánocích a Ryba rybě?

Nasajte s koledami tu pravou vánoční atmosféru.