Mnoho předmětů, které se používají ve strojírenském průmyslu a dalších odvětvích, je pro většinu lidí neznámých, přesto ovlivňují kvalitu jejich života. Příkladem budiž kontrolní kalibry, bez nichž byste jen těžko měli například až domů bezpečně přivedený plyn či vodu.

Co jsou kontrolní kalibry?

Kalibry jsou kontrolními měřidly. Jejich cílem je zjistit případné odchylky u vyráběných produktů, a to hlavně ve strojírenském průmyslu. Jsou schopné zjistit vady v řádech pouhých tisícin milimetrů, samozřejmě záleží na kvalitě a konkrétním typ kalibru. Ve velkých podnicích a firmách se běžně používají třeba kalibry m42×1,5, u specializovaných prodejců však lze kromě m42×1,5 objednávat desítky dalších variant.

Jaký je význam kalibrů?

Co by se stalo, pokud by se kontrolní kalibry nepoužívaly? Představte si, jak by dopadlo plynové potrubí, jehož závity by na sebe dokonale nenavazovaly a vznikaly by v jednotlivých částech potrubí mikroskopické mezery. Rázně by se zvýšilo riziko úniku plynu a vzniku havárie.

Kontrolní závitové kalibry dokážou ve výrobě odhalit zmetky, které se pak díky tomu nedostávají ke koncovým zákazníkům a do běžného užívání. Zjistí se s jejich pomocí i pouhým okem neviditelné rozdíly a nedostatky. Majitelům továren a výrobních podniků pak šetří náklady, protože se minimalizuje riziko zmetkových produktů a jejich reklamací, zároveň se snižuje spotřeba materiálu tím, jak je výroba za přispění kontrolních kalibrů efektivnější.

Kalibry jsou tudíž nepostradatelným pomocníkem ve strojírenství a dalších odvětvích výroby, kde je nutné dodržovat maximální přesnost a jakost. Bez nich by možná ani nefungovala vaše domácnost tak, jak jste zvyklí. Kalibry jasně ukazují, že na detailech skutečně záleží.