Udidlo je stěžejní součástí každé uzdečky. Pokud vyberete špatně, můžete tím způsobit zbytečné utrpení vašemu koni.

Každá součást uzdečky musí být dokonale sladěna a koni musí skvěle padnout. Pokud se tak nestane, bude se vám na koni hůře jezdit. V tomto článku vám tedy ukážeme, jak vybrat jednu z nejdůležitějších částí uzdečky – udidlo.

Jak vybrat udidlo?

Udidla by měla sloužit k lepší ovladatelnosti koně. Je nutné si ale uvědomit, že pro koně je cizí kovové těleso v hubě velice nepříjemný. Proto je potřeba s ním zacházet co nejšetrněji, protože jinak byste mohli zvířeti způsobit velkou bolest. Pokud si ale budete dávat pozor, a to už při samotném výběru, můžete z vašeho koně vymáčknout maximum i bez utrpení.

Udidla se liší svým tvarem i použitým materiálem. Obecně se dá říct, že každý kůň má jiný tvar huby, takže také jinak reaguje na různé druhy udidel. Na trhu naštěstí máte široký výběr různých výrobků, takže určitě pořídíte ten, který bude vyhovovat právě vašemu koni.

Typy udidel

Šetrné a vhodné i pro začátečníky. Tak by se dalo popsat dvakrát lomené stihlo. Jde o udidlo, které nejlépe kopíruje tvar koňské huby a působí spíše na jazyk než na koutek koně. Pokud chcete vašemu koni dopřát maximum volnosti, tak můžete sáhnout i po variantě s protáčejícími se kroužky. Ty totiž vašemu koni poskytnou možnost udidlo lehce posunout a uvolnit tak tlak. Ten pak působí pouze na jedno místo.

Až posledním řešením by měla být páková udidla. Ta jsou totiž určena pouze špatně ovladatelným koňům. Působí totiž na jazyk, koutky a podbradek koně zároveň. Jestliže toto udidlo použijete, dávejte si pozor na utažení. Při větším utažení totiž svírá bradu. Jedná se tedy o agresivní variantu, po které byste měli sáhnout až v nejzazším případě. Pokud tedy nechcete, aby váš kůň zbytečně trpěl při jízdě bolestí.