application-1571340_1280

YouTube je bezpochyby nejpoužívanější server pro nahrávání a sdílení videa po celém světě. Nyní patří společnosti Google. Co všechno nabízí, jak se registrovat, a jak služeb využívat se dočtete v tomto článku.

Co všechno můžete na YouTube najít? Na tomto serveru je především nejvíce videí z celého internetu. Od hudebních, sportovních a filmových až po amatérská videa začínajících zpěváků, deníků z dovolených, videí ze školních lavic a pod třeba konstatovat, že nejeden zpěvák se díky videu na tomto serveru proslavil.

Po registraci, kterou popíšeme níže (bez ní můžete videa jen sledovat), můžete server plně a bezplatně využívat. Zde je pár ochutnávek, toho co můžete dělat.

 • Nahrávat videa a to veřejně, nebo pro skupinku lidí, kterým je pošlete. Podle nastavení soukromí.
 • Ukládat si videa ostatních do oblíbených, nebo si vytvořit vlastní seznamy hudebních nebo jiných video klipů. (Návod též níže)
 • Přidávat si vaše známe do přátel a dopisovat si s nimi.
 • Upravovat svůj profil, jako na jiných serverech.
 • Dávat komentáře a hodnocení k videoklipům.
 • Pokud najdete někoho, jehož videa vás osloví, můžete se přihlásit k odběru jeho videí, což v praxi znamená, že jakmile vydá nové video, budete o tom informováni na email.
 • A mnohé další.

Ano, youtube je sice úžasné a multifunkční, nyní nabízí i propojení s vaším Gmail, což vlastníky jistě potěší, ale i tento server je občas terčem kritiky, hlavně kvůli porušování autorských práv autorů některých videoklipů, co se s kapacitou denně nově nahraných klipů uhlídat nedá . Totéž platí například pro brutální scény, vulgarismy a podobně. I to je důvodem, proč je v některých méně demokratických státech zakázán a blokován.

Teď už návod na registraci:

 1. Na hlavní stránce (www.youtube.com) najdete v pravém horním rohu Vytvořit účet.
 2. Po označení této možnosti vám vyběhne tabulka, která po vás bude požadovat standardní informace: uživatelské jméno, zemi, datum narození, pohlaví, pak už jen nastavení soukromí a přečtení smluvních podmínek.
 3. Po vyplnění se vám aktivují dvě nové tabulky. Pro případ, že máte účet Google (například používáte Gmail), jen se přihlaste. Pro případ, že ne, není problém si jej zdarma založit (www.gmail.com). Pokud ho nechcete, vyplňte tabulku druhou. Heslo zvolte bezpečné a email pravý, kvůli dalšímu bodu:
 4. Na daný email vám přijde aktivační mail, po aktivaci už bude váš YT účet plně k dispozici.

Nyní se dostáváme k možnosti založit si váš seznam videí, čili playlist.

Vlastní playlist

K čemu je to dobré, když máte místo toho možnost oblíbených videí vždy po ruce?

Oblíbené videa jsou sice hezká věc, ale představte si, že si tam přidáte dvě oblíbené písně, pak vám kamarád pošle videa, které udělal z dovolené, pak najdete videa z vašeho oblíbeného filmu atd. Nejen, že jako najdete své písně, zaberete to plno času , ale ještě budete muset hledat každou píseň zvlášť a to vás bude značně otravovat a zdržovat.

Toto vám usnadní hledání a přepínání, jako u nahraných videí si můžete vybrat z možností, zda váš seznam bude veřejný, nebo soukromý.

 1. Na youtube po přihlášení zvolíte Oblíbená videa.
 2. Ve sloupci na levé straně dále vyberete možnost Seznamy videí Nové.
 3. Vypíšete název a popis seznamu.
 4. Pak už to budete mít pod nabídkou Seznamy videí Nové.
 5. Po vybrání vašeho seznamu, si můžete nastavit zmiňovanou ochranu osobních údajů, upravit seznam, nebo smazat a to nejdůležitější přidat si videa do seznamu. Pomocí historie, doporučených nebo nejjednodušší možností, že si při přehrávání kliknete na možnost Uložit doa vyberete váš seznam.

Seznamů můžete mít hodně, můžete si tímto způsobem uspořádat videa, nebo si jednoduše vytvořit seznamy pro různé příležitosti, učení, tanec, uklidnění atd. Jedná se opravdu o moudrou a pěknou vychytávku, která vám rozhodně zpříjemní poslech.