chamomile-829220_1280

Heřmánkový čaj se používá už od pradávna při trávicích potížích, ke zklidnění nervů a k omezení úzkosti. Už naše babičky říkaly, že heřmánkový čaj pomáhá ke klidnému spánku a použité sáčky se přikládaly na podrážděné nebo zanícené oči.

Nejnovější výsledky výzkumu prováděného pracovníky z Imperial College London potvrzují příznivé účinky heřmánkového čaje na řadu zdravotních problémů včetně nachlazení či menstruačních obtíží.

Heřmánkový čaj je oblíbeným nápojem, který byl již ve starověku používán ke zmirňování nejrůznějších zdravotních obtíží. V rámci studie bylo 14 dobrovolníkům (sedm mužů a sedm žen) podáváno po dobu dvou týdnů pět šálků bylinkového čaje denně. Čaj byl připraven z květů a listů heřmánku lékařského/pravého (Matricaria recutuita), známého rovněž jako manzanilla.

Během studie byly denně odebírány a analyzovány vzorky moči, a to před a po vypití heřmánkového čaje. Byl zjištěno, že pití heřmánkového čaje je spojeno s významným zvýšením hippurátu v moči, který je produktem rozpadu  rostlinných fenolů, z nichž některé jsou spojovány se zvýšením antibakteriální aktivity.

Tento poznatek by mohl přispět k vysvětlení, proč heřmánkový čaj posiluje imunitní systém a přispívá k potírání infekcí souvisejících s nachlazením. Výsledky výzkumu byly publikovány v lednovém čísle časopisu Journal of Agricultural and Food Chemistry. Při pití čaje rovněž docházelo ke zvýšení hladiny glycinu v moči. Glycin je aminokyselina s prokazatelným pozitivním účinkem na svalové křeče, který se zřejmě projevuje při zmírňování menstruačních obtíží, pravděpodobně uvolněním dělohy.

Glycin rovněž působí jako nervové relaxans, což může vysvětlovat mírně sedativní účinky čaje. Hladinahippurátu i glycinu zůstala zvýšená ještě dva týdny poté, co účastníci studie přestali pít heřmánkový čaj, což je důkazem toho, že sloučeniny zůstávají po určitou dobu aktivní.

Definitivní závěry ovšem vyžadují ještě řadu dalších výzkumů. Výsledky jsou ale dalším příspěvkem k řadě studií, které potvrzují, že běžně používané přírodní produkty skutečně obsahují látky, které mají léčebnou hodnotu.

Výzkum  financovala britská společnost Oxford Natural Products. On-line verze studie byla publikována 21. prosince na webové stránce časopisu J. of Agricultural and Food Chemistry.