I když je kolo poměrně nedávným vynálezem, bylo ve své době naprosto revoluční. Jízdní kolo přineslo za dobu své existence lidstvu nejenom zkrácení vzdálenosti, ale také radostný pocit ze samotné jízdy. Jak se kolo v průběhu času měnilo?

Samotný začátek

Zrození kola, jakožto jízdního prostředku, se odehrálo na začátku 19. století. První návrhy byly konstruované ze dřeva – na těžkém dřevěném podstavci byla umístěna dřevěná kola a deska, která měla sloužit jako sedadlo. Kolo nemělo šlapadla, jezdec jej poháněl odrážením se nohama od země a brzdil patami. Jeho vynálezce, německý baron von Sauerbronn, ho pojmenoval „draisina“ a nechal si ho patentovat. Brzy se však ukázalo, že dřevo je zcela nevhodný materiál a jízda na tomto kole byla značně nepohodlná.

Vynález pedálů

Velký pokrok pro kolo znamenal až rok 1839, kdy světlo světa spatřily první pedály v dílně skotského kováře Kirkpatricka MacMillana. O 22 let později byly ve Francii přidány na draisinu společně s klikami a vzniklo tak první kolo, na kterém se jezdec nemusel odrážet. Postupně se také dřevo nahradilo kovem a ocelové ráfky za gumové obruče.

Vysoké kolo

Na jedno otočení klik se ujela dráha, která se rovnala obvodu kola. S malými koly to však byla velmi malá vzdálenost. Proto se koncem 19. století objevila na trhu tzv. vysoká kola, která dosahovala již značné rychlosti. Problémem však byla nestabilita a nebezpečí pádu.

Převody a pneumatiky

V roce 1885 se objevil první předchůdce kola, jako jej známe dnes. Bylo to díky vynálezu převodů, které umožnily i na nízkém kole dosáhnout vysoké rychlosti. Jízda byla také stabilizována pomocí vynálezu pneumatik. Dalším významným krokem byla konstrukce axiální brzdy, která působila na ráfek z obou stran. Postupem času se také zlepšily převody – z původního jednoho až na tři, které již cyklistům umožňovaly hladkou a snadnou jízdu.

Současná podoba

V dnešní době jsou kola nedílnou součástí života nás všech. Existuje mnoho různých typů kol, ze kterých si vybere i ten nejnáročnější cyklista. Ať už jsou to silniční kola, která jsou využívaná k dopravě po městech, či horská kola, která umožňují bezpečnou a komfortní jízdu i v náročném terénu, nebo elektrokola, která v metropolích pomalu vytěsňují automobilovou dopravu, vybere si opravdu každý.