Ahoj holky, dneska trošku opustíme oblečení a podíváme se na boty – konkrétně dámské tenisky. Proč půjde o tenisky asi tušíte – i když jsem zvládla články o šatech i psaníčkách, o lodičkách bych opravdu psát nemohla. Dny, kdy jsem je měla na nohou, bych asi spočítala na prstech jedné ruky, možná dvou. Zato tenisky mám na sobě ještě častěji než mikinu. Záleží teda, co za tenisky považujete. Pro mě jsou to prostě sportovní látkové šněrovací boty. A takové já nosím s výjimkou zimy či deště prostě pořád. Vlastně většinou přezouvám tenisky za tenisky, když se po škole převlékám na trénink, když o víkendu vyrážím po návštěvě babičky do fitka, nebo je ani nesundám z nohou, když jedeme na nějaký výlet. 

Pokud tedy chodíte jen v balerínkách nebo lodičkách (i když nepředpokládám, že vás tu takových je hodně) zkusím vám popsat, v čem jsou tenisky super a že je to asi úplně ta nejuniverzálnější obuv, jakou můžete mít.

Dámské tenisky – Kecky, cobainy, conversky… 

Nejprve se pojďme věnovat klasickým keckám. Spousta lidí je považuje za původně punkové boty, jejichž historie je, jak jsem se dočetla, daleko delší a komplikovanější. Původně byly navržené jako boty na pláž, a to ještě jen jako výsada bohatých lidí. K nám se dostaly v období druhé světové války jako součást humanitární pomoci. A vlastně byly populární už před Nirvanou, jen pak se jim teprve začalo říkat cobainy. O tom, proč jsou považovány za typicky americkou obuv, se můžete dočíst i v následujícím odkaze.

Proč je dobré minimálně jeden pár mít? 

Tenisky vynosíte naprosto ke všemu a jsou snadno dostupné. Vím, že už možná opakuji to, co jsem psala u mikin, ale v otázce bot je tohle podle mě ještě důležitější, pokud zrovna nejste typ slečny, která je šťastná za to, když si musí na boty vyčlenit minimálně celý pokoj ve svém bytě. 

Kecky nejsou jenom skvělým doplňkem k džínám, ale i k sukýnce, nebo šatům. Lehce se kombinují i s kabelkou či taškou, kterou můžete pořídit na Larond. Navíc vám v kombinaci s ženštějším oblečením dodají tak trošku rebelský look. A pokud pro vás není prioritou značka, můžete často střídat barvy a typy, v momentě, kdy se vám omrzí. Pořizovací cena je totiž více než příznivá. Pokud jste kreativní, zkuste si koupit čistě bílé látkové kecky, černý fix a nějaké barvy a vytvořte si svůj vlastní originální pár!

…no a tenisky, botasky, možná i tretry – možností existuje opravdu mnoho

Budu teď mluvit o klasických teniskách, o takových těch, které vás napadnou, když potřebujete boty do školy na tělocvik nebo do fitka. Nebo na sportovní tanec, třeba jako já. Ty z vás, které nesportují tak často jako já, možná nevidí důvod, proč by měly kromě kecek mít ještě tenisky, nebo možná mít ještě nějaké jiné než ty tělocvikové. Je to jednoduché. Kecky jsou sice hezké, ale jsou z tenoučké látky, jsou to prostě jenom pláťáky. Kvalitní tenisky vám poslouží, když vám v keckách bude zima, a pokud si koupíte i nějaký impregnační sprej, můžete v nich vyrazit i do deště, i když v lijáku doporučuju jedině gumáky.

Víte navíc, jak dobře vypadají k saku nebo kabátu? Určitě jste už takové outfity viděly na fotkách a možná jste si jako já říkaly, že na obrázku to třeba vypadá dobře, ale pokud si to na sebe dáte vy, všichni se vám vysmějou. Mně se tenhle dojem naštěstí nepotvrdil. Odhodlala jsem se, a vypadá to vážně dobře! Navíc máte nohu v pohodlí a výměnou mikiny za sako naberete na seriózním dojmu. Inspiraci pro tyto i další příležitosti hledejte zde či tu.

Kde nakupovat 

A kde k hezkým sportovním botám přijít? Jak už jsem zmiňovala, pokud nelpíte na značce, můžete pořídit velice levně. Nevzdávejte se ale kvality. Z nekvalitních sportovních bot se dělají puchýře, je v nich moc horko a prostě z nich ty nohy bolí. 

Podívejte se tedy v případě tenisek do sportovních bazarů, kde lidé často za zlomek ceny prodávají boty objednané z internetu, které nesedly. Nechte je prodávajícím pořádně přeměřit a pak už si užívejte, jak dobře jste nakoupily. Také se vyplatí oblíbit si konkrétního výrobce, u kterého je velmi pravděpodobné, že vám sedne vždy stejné číslo. 

Jaký typ bot nejraději nosíte?