Blíží se chladnější období, které se projeví i na tuzemských silnicích. Jako řidiči jistě dobře víte, že zákon stanovuje povinnost používat na motorových vozidlech zimní pneumatiky. Pakliže nechcete zbytečně platit pokuty a vystavovat se dalším sankcím ze strany PČR a dalších orgánů, je dobré myslet na výměnu pneumatik, a to nejlépe s dostatečným předstihem.

Co ale dělat s pneumatikami, které zrovna nevyužíváte? K jejich skladování v klidu postačí domácí podmínky. Stačí jen dodržet několik základních pravidel.

1. Základní péče před úschovou

V první řadě je důležité pneumatiky důkladně očistit od všech nečistot, jež by v průběhu několika měsíců, kdy pneu nepoužíváte, mohly nadělat škody na jejich struktuře. Zároveň musejí být dokonale suché.

2. Výběr místa

Ačkoliv jde o poměrně nenáročné materiály, je nutné se zaměřit na správný výběr prostor. Všechny skladované pneumatiky mají být spíše na tmavším místě, například ve sklepě či v garáži. Podstatné je, aby zde byla konstantní teplota, jež nepřekročí 20 stupňů Celsia.

3. Poloha

Na uskladnění pneumatik použijte regály a stojany. Regály na pneumatiky do garáže zajistí, že nebudou v přímém kontaktu se zemí, neusadí se na nich tolik špíny, navíc se neotlačí.

Pokud jde o samotnou polohu, záleží na tom, zda jsou s ráfky či bez nich. Pneu s ráfkem je vždy lepší skladovat v poloze vleže postupně na sobě. Bez ráfku je naopak postavte do regálu vedle sebe.

4. Péče během skladování

Pneumatiky během skladování potřebují jen minimální péči. Je vhodné je pravidelně pootáčet tak, aby nedošlo k otlačeninám na jednom místě.

Pakliže nemáte dostatek místa doma, lze uskladnění pneumatik nechat na servisech. Většina z nich to umožňuje za poplatek. Domácí skladování je však zpravidla výhodnější, minimálně z hlediska úspory financí.