snow-1281636_1920

Zdá se vám, že konec léta je předčasnou dobou k přemýšlení o přezouvání letních pneumatik na zimní? Možná ano, nicméně nikdy nevíte, kdy zima zaklepe na dveře, a čekat poté na poslední chvíli v pneuservisu na přezutí a zároveň na dodávku nových gum by bylo přinejmenším nerozumné. Jen pro upřesnění, přezuto musíte mít podle zákona do 1. listopadu. Objeví-li se po tomto datu souvislá vrstva sněhu, můžete mít obrovské problémy jak se stabilitou vozu, tak i s policejními hlídkami. Obecně se hovoří o tom, že pokud klesne teplota pod 7 °C, nejsou letní pneumatiky schopné reagovat dostatečně dobře a pravděpodobnost nehody se logicky zvyšuje. A tak je samozřejmě lepší přezout pneumatiky na zimu poněkud dříve. Dost bylo ale teorie. My se v následujících řádcích soustředíme na 3 typy zimních pneumatik, které určitě stojí za to jak z hlediska kvality, tak hlavně ceny.

Pneumatiky Sava ESKIMO S3+
Pneumatiky Sava ESKIMO S3+

Pneumatiky Sava ESKIMO S3+

Výbornou volbou jsou bezesporu pneumatiky slovinského výrobce Sava. Dalo by se namítnout, že Slovinsko je především zemí vyznačující se mírným podnebím a mořským pobřežím. Úplně tomu tak ale není. Právě tímto státem se táhnou Julské a Karawanské Alpy. I proto se vyplatí spolehlivé zimní pneumatiky. Jedním z modelů vyrábějícím se od roku 2010 jsou pneu Sava Eskimo S3+. Vyznačují se jak maximálním komfortem, tak i spolehlivostí a v neposlední řadě vysokou odolností spojenou s dlouholetou životností. Tyto pneumatiky byly mimo jiné také velmi dobře hodnoceny v nezávislých testech TSC, Stiftung či ADAC. Jejich hlavním charakteristickým znakem jsou podélné drážky a široké boční kanálky. Nechybí ani indikátory opotřebení.

Barum Polaris 3
Pneumatiky Barum Polaris 3

Barum Polaris 3

Český výrobce Barum má letos opět také co říct. Vsadit můžete na zimní klasiku – stálice Barum Polaris 3. Tato ekonomická volba je charakteristická hlavně výborným záběrem na sněhu a maximální životností. Můžete si být jistí i minimálním valivým odporem, který se pozitivně projeví na celkové spotřebě vašeho vozu. Pneumatiky jsou typické nejen optimálním záběrem na sněhu, ale i vytvářením stěračového efektu na mokru, který napomáhá stabilitě jízdy. Vhodné jsou hlavně pro řidiče, jež nenajedou nijak velké vzdálenosti, a potřebují tak levné pneumatiky.

Starfire W200
Pneumatiky Starfire W200

Starfire W200

Naším posledním tipem na zimní pneumatiky, které vás finančně nezruinují, je model W200 od výrobce Starfire. V mnohých testech dokázal excelovat. Vynikající jsou tyto gumy především na mokrém asfaltu. Inženýři z této společnosti se snažili především o zajištění maximálního brzdného výkonu, což se jim bezesporu povedlo. Stejně tak jsou tyto gumy typické vysokou přilnavostí k povrchu a dlouhou životností. Za jakousi specialitu pláště lze považovat důmyslně řešené drážky na bocích a takzvané véčkové drážky.